Spinning-sæsonen begynder på fredag

Bladene falder af træerne, og selvom der er god opbakning til vores søndagscykling er det blevet den tid på året, hvor der også skal være mulighed for at træde i pedalerne i læ for regn og vind.

Det betyder, at vi fra på fredag den 4. november begynder med spinning, som vi i sæsonen 2016/2017 tilbyder to gange om ugen – tirsdage og fredage. Ligesom sidste år kører vi i fitness dk, Amagerstrand – Amager Strandvej 108, 2300 København S, hvor vi kommer til at køre på Tomahawk-cykler med watt-måling.

Tirsdage gælder det om at stå tidligt op, da timen begynder kl. 6:20, mens vi fredage begynder kl. 17. Begge dage kører vi en time. De to første gange – det vil sige fredag den 4. og tirsdag den 8. november – kører vi en FTP-test, som viser dig, hvor dit niveau er nu. Det kan du bruge til indstille cyklen med – og se, om formen går den rigtige vej, når vi gentager testen senere på sæsonen. Testen tager cirka 20 minutter, men vi skal nok få brugt hele timen med en grundig opvarmning og rolig afrul.

IMG_1952Der er 49 cykler, så vi håber, at der er plads til alle, der har lyst til at deltage. Du sikrer dig en cykel ved at tilmelde dig via hjemmesiden. Bliver du forhindret i at deltage, så husk at afmelde dig!

I år har vi fire-fem forskellige instruktører, som du kan møde til træningen. Alle er kendte ansigter i klubben – og de glæder sig til at skabe en fest med hård træning og god stemning.

  • Husk håndklæde og væske – du kommer til at svede!
  • Du skal bruges almindelige Look-klamper på skoene – ikke Keo eller lignende.
  • Pulsbælter fra Suunto og Polar kan synkroniseres med den computer, der er på cyklen.
  • Vi begynder timen præcis, så vær der i god tid, så du er klar på cyklen.
  • Bliver du forhindret i at deltage, er det vigtigt, at du afmelder dig.
  • Du behøver ikke være medlem af Fitness dk for at deltage i KVIK TRI TEAMs træning. Er du ikke medlem af Fitness dk, siger du blot i receptionen, at du skal til spining med KVIK TRI TEAM. Som ikke-medlem af Fitness dk kan du komme en ½ time før, vi begynder, og du har en halv time efter træningen til omklædning mv. Ønsker du at træne i centerets øvrige faciliteter før eller efter cykeltræningen, skal du være medlem af Fitness dk

Rabat- og samarbejdsaftale
Som en del af klubbens aftale med fitness dk har vi en aftale, der sikrer KVIK TRI TEAMs medlemmer rabat på medlemsskab.

» Læs mere om rabatten hos Fitness dk og vores øvrige rabataftaler (kræver login)

IMG_1975